NOLENS VOLENS czyli chcąc nie chcąc. (wyróżnienie)
nazwa / tytuł projektu
NOLENS VOLENS czyli chcąc nie chcąc.
autor / studio projektowe
kategoria
edycja konkursu
2019/2020
klient
Wydawnictwo Druganoga
opis
NOLENS VOLENS czyli chcąc nie chcąc.
Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich.
Tekst: Zuzanna Kisielewska
Projekt graficzny i ilustracje: Acapulco Studio / Małgorzata Nowak i Agata Dudek
Wydawnictwo Druganoga 2020
Książka wydrukowana na papierze Alto 1.5 150g, przy użyciu 4 kolorów Pantone.
Wymiary: 222x250 cm
Liczba stron: 112
Oprawa twarda
Drukarnia Skleniarz
Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc autorstwa kulturoznawczyni Zuzanny Kisielewskiej jest hołdem złożonym łacinie i zwróceniem uwagi na fakt, jak bardzo wpłynęła ona na nasze życie. Książka dla młodego czytelnika przybliża łacińskie sentencje znane ze sztuki, historii oraz z popkultury. Pokazuje, że łacina ukrywa się wszędzie – w naszych portfelach, miastach i codziennych rozmowach. Pozwala też zatopić się w nadzwyczajnej epoce, kiedy to uczeni dawali się zabić dla nauki, a figa mogła stać się powodem wypowiedzenia wojny.
Jako projektantki strony wizualnej zależało nam na tym aby odczarować łacinę i nadać jej więcej współczesnego charakteru. Stąd odrzucenie klasycznych kolorów mogących kojarzyć się ze sztuką antyczną na rzecz jadowitych i nasyconych kolorów Pantone. Ten niebanalny zestaw kolorów mogący powodować konsternację czytelnika - intryguje i zachęca do sięgnięcia po książkę a plakatowość ilustracji i humor Autorki czynią z niej pozycję godną polecenia.
wyróżnienie
komentarz jury
Jury pragnie wyróżnić książkę Nolens Volens jako przykład idealnej harmonii wydawniczej. Od pięknej i pełnej szacunku dla treści szaty edytorskiej, wraz z fenomenalnymi ilustracjami, humorystycznie interpretującymi starożytne motywy i kanony, po wysmakowaną produkcję, dzięki której książka wręcz świeci w witrynach księgarni. Każda rozkładówka to pełna śmiałego dynamizmu i koloru opowieść, wzbogacająca treść współczesnymi kontekstami. Łacina – tak zwany martwy język – i jej sentencje zyskały nowe, barwne życie.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.