"Patrzę Ci na ręce – Natura" projekt instalacji interaktywnej zwracającej uwagę na zagadnienie ekologii cyfrowej
nazwa / tytuł projektu
"Patrzę Ci na ręce – Natura" projekt instalacji interaktywnej zwracającej uwagę na zagadnienie ekologii cyfrowej
autor / studio projektowe
kategoria
edycja konkursu
2023/2024
opis
Punktem wyjścia do stworzenia instalacji węglowej było zagadnienie ekologii cyfrowej, która badając praktyki i sposoby działania technologii informacyjno–komunikacyjnych podkreśla m.in. ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jesteśmy świadkami, a nawet współtwórcami, zakrojonej na szeroką skalę transformacji, przekształcającej procesy analogowe w cyfrowe w niemal wszystkich dziedzinach życia, która całkowicie zrewolucjonizowała współczesny model funkcjonowania. Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez wykorzystywanych technologii, jednak warto przy tym pamiętać o globalnej skali całego zjawiska, intensyfikującej jego wpływ m.in. w zakresie zmian klimatycznych, związanych z generowaniem śladu węglowego, powstającego na różnych etapach cyklu życia produktów cyfrowych.
Zaprojektowana instalacja węglowa ma na celu zwrócenie uwagi na fizyczny aspekt świata cyfrowego i zachwianie społecznego przekonania o jego chmurowej neutralności, poprzez ukazanie analogii pomiędzy spaleniem określonej wielkości brył węgla kamiennego a poszczególnymi działaniami w sieci, emitującymi zbliżoną ilość śladu węglowego do atmosfery. Wejście w interakcję z zaproponowaną formą węglową sprawia, że interaktor brudząc swoje dłonie, zauważa fizyczny ślad uświadamiający mu, iż on również jest współodpowiedzialny za jego generowanie. Chcąc zachęcić odbiorców do wejścia w interakcję z formą wokół umieszczonych na postumentach brył powstały obrysy sugerujące, że coś znajduje się pod spodem oraz napis "odłóż na miejsce" wskazujący, że aby coś odłożyć, należy najpierw to podnieść. W ramach powstałej instalacji węglowej zobrazowałam najpopularniejsze działania w sieci obejmujące wysyłkę maili, wyszukiwanie haseł oraz streaming video.
Stworzona instalacja stanowi formę zaproszenia do zmiany naszych dotychczasowych relacji z technologią i pobudzenia świadomości, dającą nadzieję na osiągnięcie stanu harmonii pomiędzy dobrostanem człowieka i środowiska naturalnego a dalszym rozwojem gospodarczym.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.