PROGRES/REGRES zine
nazwa / tytuł projektu
PROGRES/REGRES zine
autor / studio projektowe
kategoria
Idea,
edycja konkursu
2023/2024
opis
"PROGRES/REGRES" to zine idący naprzeciw ogólnym trendom i zaprzeczający zautomatyzowaniu świata. Mini wydawnictwo zostało prawie w pełni stworzone w technikach manualnych. Motywacją do stworzenia zina stały się rozważania nad antropocenem, a także nad tym czy można go uznać za progres czy regres dla świata, ludzi i natury. Z jednej strony w epoce człowieka można zaobserwować niespotykany rozwój, polepszenie warunków życia, a także pęd w kierunku zmian mających ułatwić społeczeństwu funkcjonowanie. Natomiast z drugiej strony, antropocen to czas nieodwracalnych zmian klimatycznych, wyniszczenia środowiska przez człowieka oraz wyobcowania jednostek w cyfrowym świecie. "PROGRES/REGRES" pozostawia odbiorcy pole do szerszej interpretacji i otwiera dyskusję o skutkach antropocenu – tych zauważalnych obecnie, a także tych, które dopiero nadejdą. Ilustracje zawarte w zinie, niekiedy w abstrakcyjny sposób odnoszą się do zmian zachodzących w epoce antropocenu. Finalnie, zine ma oddziaływać na odbiorców, zwracając ich uwagę zwłaszcza na niszczący wpływ człowieka na środowisko, zanieczyszczenie wód, oceanów, gleby, a także potworne zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt.
Bardzo ważny w samym projekcie był sam proces tworzenia, podczas którego nieustannie towarzyszyły mi hasła "progres" oraz "regres". Samo dążenie do efektu końcowego wymaga czasami zrobienia kilku kroków w tył. Może odnosi się to też do zmian cywilizacyjnych i postępu społeczeństwa?
Powstanie zina odbywało się kilkuetapowo. Pierwszym krokiem było przygotowanie wklęsłodrukowych matryc wykonanych z recyklingowych opakowań po mleku typu Tetra Pak. Wycinanie nożykiem, żłobienie śrubą czy wydzieranie fragmentów aluminiowej strony opakowań to odejście od aktualnych trendów tworzenia digitalowych ilustracji. Tak przygotowane matryce zostały odbite na różnych rodzajach podłoża za pomocą prasy drukarskiej i farby graficznej. Następnie odbitki zostały zeskanowane, a wzór przeniesiony na sito do sitodruku. Druk sitodrukiem doprowadził do powstania nakładu 25 unikalnych sztuk zina w formacie A5.
Projekt "PROGRES/REGRES " powstał w oparciu o ludzki błąd i przypadek, które są też nieodłącznym elementem epoki człowieka. Każdy egzemplarz zina jest wyjątkowy i żadna rozkładówka nie wygląda identycznie. Na unikalność zina wpłynęło użycie tradycyjnych technik graficznych, a także nierównomierne nakładanie różnych kolorów farby na sito. Co więcej, zine został wydrukowany na trzech rodzajach papieru, aby podkreślić różnorodność świata, tak silnie zauważalną w antropocenie.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.