Ilustrowany atlas architektury brutalistycznej w Polsce

nazwa / imię

Ilustrowany atlas architektury brutalistycznej w Polsce

autor / specjalizacja

Paulina Adamowska

kategoria

Świeża krew

edycja konkursu

2019/2020

opis

Książka jest przeglądem najlepszych przykładów architektury brutalistycznej w Polsce. Znajduję się w niej 5 budynków, które najbardziej spełniają postulaty idei tego nurtu. Nie jest to podręcznik, do nauki, tylko ilustrowany atlas, który przekazuje podstawową wiedzę w ciekawy sposób. Wiele cytatów, które możemy przeczytać w tej książce to wypowiedzi osób takich jak Filip Springer czy Anna Cymer.

Celem stworzenia tej książki jest popularyzacja brutalizmu i pokazanie jego wyjątkowości. Wiele osób nie wie jak się nazywa ten kierunek w architekturze. Budynki często są krytykowane za czasy w których powstały i nikt nie zwraca uwagi na ich formę. Oprócz tego najważniejszym dla mnie problemem jest fakt, że tracimy te budynki. Chciałabym pomóc w ratowaniu tych budynków.

Zależało mi, aby książka była w całości stworzona przeze mnie. Jestem autorką tekstu, który znajduje się w książce. Zapoznałam się z wieloma publikacjami, które chociaż w części opisują brutalizm i wybrałam z nich najważniejsze cytaty. Na potrzeby książki zrobiłam zdjęcia opisywanych budynków, ilustracje oraz font.

Ilustracje, które znajdują wewnątrz książki funkcjonują również jako plakaty wydrukowane w formacie 50 x 70 cm lub 50 x 50 cm.

Font, który używany jest do nagłówków zaprojektowałam specjalnie na potrzeby książki,. Swoimi cienkimi liniami nawiązuje do metalowych konstrukcji w architekturze brutalistycznej, które są skontrastowane z ciężkimi, masywnymi kształtami geometrycznymi. Posiada aż 35 odmian, aby móc tworzyć z nich przeróżne kompozycję. Zaczyna się od wąskich, cienkich liter, a kończy na grubych i szerokich. Font jest kontrowersyjny, momentami jest nieczytelny i niezrozumiały, tak jak architektura brutalistyczna.

Okładka jest zrobiona z betonu, wnętrze książki wydrukowane na ekologicznym papierze Crush Corn. Całość zszyta ściegiem koptyjskim.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

STGU

Partnerzy

Arctic Paper

Munken Paper

Pan

Patroni medialni